TAV Havalimanları Holding

TAV Havalimanları, 1997 yılında İstanbul'da Bilkent Holding ve Akfen Holding'in ortak girişimiyle kurulmuştur. TAV Havalimanları’nın %38 hissesinin 874 milyon ABD doları karşılığında Aéroports de Paris Grubu’na satışını öngören anlaşma 11 Mart 2012 tarihinde imzalanmış olup hisse alım sözleşmesinde yer alan ön koşulların tamamlanmasını takiben 16 Mayıs 2012 tarihinde hisse devri gerçekleştirilmiştir. 13 Eylül 2017 tarihinde Tepe, TAV Havalimanları'nda %3 hissesini hızlandırılmış talep toplama yöntemiyle yabancı yatırımcılara halka arz etmiştir ve halihazırda %5,06 oranında hisseye  sahiptir, Şirket'in %44,33hissesi Borsa İstanbul’da işlem görmektedir

 

www.tavhavalimanlari.com.tr

TAV Yatırım Holding

TAV Tepe Akfen Vie Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş., 1997'de İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni, otoparkını ve ilgili tesislerini inşa etmek amacıyla ortak girişim olarak kuruldu. Şirket'in temel amacı, havalimanı inşaatı, finansmanı, yolcu terminal işletmeciliği ve ilgili danışmanlık hizmetlerini uluslararası alanda sunmak ve gerçekleştirmektir. Şirkette Tepe İnşaat %39 hisseye sahiptir.

 

www.tavyatirimholding.com

İDO İstanbul Deniz Otobüsleri

İDO İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., İstanbul’un deniz ulaşımına ve trafik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1987 yılında kurulmuştur. Bu tarihe kadar büyük ölçüde Türkiye Deniz İşletmeleri Şehir Hatları İşletmesi tarafından sağlanan İstanbul’un deniz ulaşımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Ulaşım ve Ticaret A.Ş.’nin kurulmasıyla daha yüksek bir kaliteye ulaşmıştır. 1987 yılında kurulan İstanbul Ulaşım ve Ticaret A.Ş.’nin unvanı, 1988 yılında değiştirilerek İDO - İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. olmuştur. 2011 yılı Haziran ayında İDO AŞ özelleştirilerek; İDO yönetimini TASS  (Tepe-Akfen-Souter-Sera) Ortak Girişim Grubu tarafından devralınmıştır ve akabinde TASS-İDO birleşmesi gerçekleştirilmiştir. Şirket’te Tepe İnşaat %30 hisseye sahiptir.

İDO, bugün 16 hatta, 24 Deniz Otobüsü, 9 Hızlı Feribot,18 Araba Vapuruyla 28 noktaya 53 gemi ile hizmet götürmektedir.

 

www.ido.com.tr

SİZİ ARAYALIM